A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.05 m/s . It s
ID: 1415447 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.05 m/s . It strikes the floor after a time of 0.320 s . Ignore air resistance.
A)Find the height of the table top above the floor.
B)Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor
C)Find the horizontal component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
D)Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
E) Find the magnitude of the book's velocity just before the book reaches the floor.
F)Find the direction of the book's velocity just before the book reaches the floor. (Express your answer as an angle measured below the horizontal)
Explanation / Answer
a)height of table =h
vertical initail velocity Uy =0
so h = 0.5*9.8*0.32*0.32 = 0.502 m
b) horizontal distance dh
horizontal accelration ax=0
dh = 1.05*0.32 = 0.336 m
c)
since ax =0
Ux=Vx = 1.05 m/s
d)
ay = 9.8m/s^2 downdirection
Uy=0
Vy = 9.8*0.32 =3.136 m/s
e)
magnitude = V = (Vx^2 + Vy^2 )^0.5 = 3.307 m/s
f)
direction tan inverse of (3.136/1.05) = 71.4 degrees below + x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.