A physics TA pushes a 20.0-kg equipment cart at a constant velocity a distance o
ID: 1659334 • Letter: A
Question
A physics TA pushes a 20.0-kg equipment cart at a constant velocity a distance of 16.0 m down the hall. The force she exerts on the cart is directed at an angle 21.0° below the horizontal and force of friction opposing the motion of cart is 60.0 N. Determine the following.
(a) magnitude of the force exerted on the cart by the TA
____________ N
(b) work done by the force the TA exerts on the cart
__________ J
(c) work done by the force of friction acting on the cart
_________ J
(d) work done by the force of gravity acting on the cart
________ J
Explanation / Answer
A) Since the velocity is constant, net force is zero.
Horizontal force of TA= 60 N
Total force by TA = 60/cos 21 degree = 64.27 N
B) Work done by TA = 64.27* cos 21 degree *16
= 960 J
C) work done by friction = - 60*16 = -960 J
D) work done by gravity = 0 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.