Determine the density of each object. a.) Object 1: mass = 133.88 kg, volume = 1
ID: 2057924 • Letter: D
Question
Determine the density of each object.a.) Object 1: mass = 133.88 kg, volume = 111.6 L.
Density of Object 1 = kg/L
b.) Object 2: mass = 140.08 kg, volume = 10.3 L
Density of Object 2 = kg/L
c.) Object 3: mass = 142.18 kg, volume = 8.0 L
Density of Object 3 = kg/L
d.) Object 4: mass = 24140 kg, volume = 7632.5 L.
Density of Object 4 = kg/L
e.) Object 5: mass = 799.68 kg, volume = 8.4 L.
Density of Object 5 = kg/L
Each of the five objects is to be completely submerged in mercury. The density of mercury is 13.6 kg/L.
f.) Which ones will rise? Choose all that apply.
Object 1
Object 2
Object 3
Object 4
Object 5
g.) Which ones will sink? Choose all that apply.
Object 1
Object 2
Object 3
Object 4
Object 5
h.) Which ones will have neutral buoyancy? Choose all that apply.
Object 1
Object 2
Object 3
Object 4
Object 5
Explanation / Answer
Density of Object 1 = 133.88/111.6 kg/L = 1.19964158 Density of Object 2 = 140.08/10.3 kg/L = 13.6 Density of Object 3 = 142.18/8 kg/L = 17.7725 Density of Object 4 = 24140/7632.5 kg/L = 3.1627907 Density of Object 5 = 799.68/8.4 kg/L = 95.2 a) Object 1, 4 b) Object 3, 5 c) Object 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.