Determine the composition of the following cobalt alloys. a. One-third of the Co
ID: 938917 • Letter: D
Question
Determine the composition of the following cobalt alloys.
a. One-third of the Co atoms are replaced Zn atoms.
b. One-eighth of the Co atoms are replaced by Ti atoms.
c. One-third of the Co atoms are replaced by Zn atoms and one-sixth of the Co atoms
are replaced by Ti atoms.
Enter your answers numerically separated by commas.
You think this is simple and a. would be 33.33%, 66.67% but the computer says this is wrong. I even tried rounding but still wrong
Same with b. I put 19.7%, 80.3% and it is saying it is wrong.
Chegg even gives these answers but mastering chemistry says they are wrong.
Explanation / Answer
Solution :-
a. One-third of the Co atoms are replaced Zn atoms.
Solution :- assume we have 1 mole of the alloy
Then it says 1/3 of the Co atoms are replaced by Zn
So 1/3 = 0.333
This means moles of Zn = 0.333 and moles of Co = 1-0.333 = 0.667
Now lets calculate the mass of the each
Mass of Co = moles * molar mass
= 0.667 mol * 58.933195 g per mol
= 39.308 g.
Mass of Zn = 0.333 mol * 65.38 g per mol = 21.7715 g Zn
Total mass of alloy = 39.308 g + 21.7715 g = 61.0795 g
Now lets calculate the percent of each element
% Co = (mass of Co/ mass of alloy)*100%
= (39.308 g / 61.0795 g)*100%
= 64.36 % Co
% Zn = 100 % - 64.36 % = 35.64 %
b. One-eighth of the Co atoms are replaced by Ti atoms.
Solution :- 1/8 = 0.125
So we have 0.125 mol Ti and 0.875 mol Co
Now lets calculate the mass of alloy mole
Mass of Ti = 0.125 mol * 47.867 g per mol = 5.9834 g
Mass of Co = 0.875 mol * 58.933195 g per mol = 51.566 g Co
Mass of alloy = 51.566 g + 5.9834 g = 57.5494 g
% of Ti = (5.9834 g / 57.5494 g)*100%
= 10.40 % Ti
% of Co = 100 % - 10.40 % = 89.60 %
c. One-third of the Co atoms are replaced by Zn atoms and one-sixth of the Co atoms
are replaced by Ti atoms.
Solution :- 1/3=0.333 mol Zn
1/6 = 0.166 mol Ti
Moles of Co = 1 – (0.333+0.166) = 0.501 mol
Mass of each element is as follows
Mass of Zn = 0.333 mol * 65.38 g per mol = 21.7715 g
Mass of Ti = 0.166 mol * 47.867 g per mol= 7.9459 g
Mass of Co = 0.501 mol * 58.933195 g per mol = 29.5255 g
Total mass = 21.7715 g + 7.9459 g + 29.5255 g = 59.2429 g
% Co = (29.5255 g / 59.2429 g)*100% = 49.84 %
% Zn = (21.7715 g/59.2429 g)*100% = 36.75 %
% Ti = 100 % - (49.84 % + 36.75%) = 13.41 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.