Determine the density of each object. a.) Object 1: mass = 86.6 kg, volume = 8.7
ID: 1672827 • Letter: D
Question
Determine the density of each object.a.) Object 1: mass = 86.6 kg, volume = 8.7L.
Density of Object 1 = 1 kg/L
b.) Object 2: mass = 88.4 kg, volume = 6.5L
Density of Object 2 = 2 kg/L
c.) Object 3: mass = 94.8 kg, volume = 3.6L
Density of Object 3 = 3 kg/L
d.) Object 4: mass = 111248 kg, volume = 8180 L.
Density of Object 4 = 4 kg/L
e.) Object 5: mass = 57.12 kg, volume = 14.4 L.
Density of Object 5 = 5 kg/L
Each of the five objects is to be completely submerged in mercury.The density of mercury is 13.6 kg/L.
f.) Which ones will rise? Choose all that apply.
6 Object 1 Object 2Object 3 Object 4Object 5 6
Explanation / Answer
(a) d1 = 86.6/8.7 = 9.95 kg/L (b) d2 = 88.4/6.5 =13.6 kg/L (c) d3 = 94.8/3.6 = 26.3 kg/L (d) d4 = 111248/8180 = 13.6 kg/L (e) d5 = 57.12/14.4 = 3.97 kg/L Which will rise? The ones which are lighter with lower d. Object1 and object 5. Objects 2 and 4 will just float with tip at the surface ofmercury. Object 3 is heavier. It will sink in Hg. No. m(kg) V(L) d=m/V 1 86.6 8.7 9.95 2 88.4 6.5 13.6 3 94.8 3.6 26.33 4 111248 8180 13.6 5 57.12 14.4 3.97 No. m(kg) V(L) d=m/V 1 86.6 8.7 9.95 2 88.4 6.5 13.6 3 94.8 3.6 26.33 4 111248 8180 13.6 5 57.12 14.4 3.97Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.