A particle with a charge of +8.4 µC and a speed of 35 m/s enters a uniform magne
ID: 2056539 • Letter: A
Question
A particle with a charge of +8.4 µC and a speed of 35 m/s enters a uniform magnetic field whose magnitude is 0.29 T. For each of the cases in the drawing, find the magnitude and direction of the magnetic force on the particle.
A particle with a charge of +8.4 MuC and a speed of 35 m/s enters a uniform magnetic field whose magnitude is 0.29 T. For each of the cases in the drawing, find the magnitude and direction of the magnetic force on the particle. (a) magnitude 1 N direction 2 ---Select--- out of the screen downwards upwards into the screen (b) magnitude 3 N direction 4 ---Select--- out of the screen into the screen upwards downwards (c) magnitude 5 N direction 6 ---Select--- into the screen upwards downwards out of the screenExplanation / Answer
The velocity vector, Magnetic field vector be V and B respectively. then the force in both magnitude and direction is given by
F = q (v X B) = qvB sin ( is angle between v and B) [Vector cross product]
Here q= +8.4 µC = 8.4 x 10-6 C
|v|=magnitude of v = 35 m/s
B = 0.29T
a) F= qvB sin
= 8.4 x 10-6 C x 35 m/s x 0.29 x sin30
= 4.263 x 10-5 N ,into the screen downwards (into the screen)
b) F= qvB sin
= 8.4 x 10-6 C x 35 m/s x 0.29 x sin90
= 8.526 x 10-5 N ,into the screen downwards (into the screen)
a) F= qvB sin
= 8.4 x 10-6 C x 35 m/s x 0.29 x sin150
= 4.263 x 10-5 N ,into the screen downwards (into the screen)
Howw to find direction :
Place your right hand fingers alond V and curl them into the direction of B, the direction of your thum gives the direction of the vector product v x B.
Hope you got it :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.