A 5.0-kg block, initially at rest on a level, frictionless surface, is attached
ID: 2053969 • Letter: A
Question
A 5.0-kg block, initially at rest on a level, frictionless surface, is attached to a Hooke's Law spring with spring constant k= 80 N/m. The spring, which is also level, is rigidly attached to a wall on the other end as shown in the diagram above. Also assume that there is no friction in the spring or at the point of attachment. The block is then streched from its equilibrium position at x= 0.00 m to a distance of 50 cm to the right and released. Taking the initial time to be t = 0.00s at the release point, answer the following:
What is the total mechanical energy of the simple harmonic motion?
Explanation / Answer
the total mechanical energy of the block is given by T.E = 1/2*k*x^2 = 1/2*80*0.25 = 10J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.