Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.0 kg block rests on a level surface. The coefficient of static friction is m

ID: 1644734 • Letter: A

Question

A 5.0 kg block rests on a level surface. The coefficient of static friction is mu_s = 0 80, and the coefficient of kinetic friction is mu k = 0.65. A horizontal force, F, is applied to the block. As F is increased, the block begins moving. a) Find the minimum force, F, required for the block to just start to move. b) Find the force, F, required for the block to continue to move at a constant velocity. c) Explain what happens to the motion of the block if a force is applied greater than those found above.

Explanation / Answer

2 a) the minimum force F required for the block to just start moving = 0.8*5*9.8 = 39.2 N

b) F required for the block to continue to move at constant velocity = 0.65*5*9.8 = 31.85 N

c) if the applied force is greater than the above force then the block accelerates in the direction of the force applied.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote