Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele

ID: 2053320 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +7.96 x 105 m/s to a final velocity of 2.26 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0609 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: = 9.81 x 10-17 N, and , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .

Explanation / Answer

(a) If F = net force on the electron, net work done by F = change in KE of the electron => F * (0.0609) = (9.11x10^-31/2)[(2.26)^2 - (0.796)^2] * 10^12 => F = 3.34 x 10^-17 N (b) F = F1+F2 => 3.34x10^-17 = - 9.81x10^-17 + F2 => F2 =13.15x10^-17 N in the +x direction.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote