An electron in a cathode-ray beam passes between 2.5-cm-long parallel-plate elec
ID: 1279387 • Letter: A
Question
An electron in a cathode-ray beam passes between 2.5-cm-long parallel-plate electrodes that are 5.2mm apart. A 2.4mT , 2.5-cm-wide magnetic field is perpendicular to the electric field between the plates. The electron passes through the electrodes without being deflected if the potential difference between the plates is 660V .
Part A
What is the electron's speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Part B
If the potential difference between the plates is set to zero, what is the electron's radius of curvature in the magnetic field?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Electric field
E=V/d =660/(5.2*10-3)=1.27*105 N/C
speed of electron
v=E/B =(1.27*105)/(2.4*10-3)
v=5.3*107 m/s
b)
Centripetal force=Magnetic force
mv2/r=qvB
=>r=mv/qB =(9.11*10-31)(5.3*107)/(1.6*10-19)(2.4*10-3)
r=0.1255 m=0.13 m or 13 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.