An electron enters a magnetic chamber as depicted below with a velocity of 2.00
ID: 1684333 • Letter: A
Question
An electron enters a magnetic chamber as depicted below with a velocity of 2.00 times 106 m/s. There is a hole a distance of 1.50m from the edge of the chamber. A constant magnetic field (directed into the page) is turned on the moment the electron enters the chamber to direct the electron Into the hole. It is turned off when the appropriate trajectory is achieved. What wwst is the magnitude of the magnetic field required to guide the electron into the hole? How long must the magnetic field be on?Explanation / Answer
v = 2.00*10^6 m/s, L = 1.50 m, According to the diagram, the electron moves a quarter of circle in the magnetic field. so the radius of the curve r = L = 1.50 m, qvB = mv^2/r so B = mv/(qL) = 7.58*10^-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.