An electron in a cathode-ray tube is accelerated through a potential difference
ID: 1373045 • Letter: A
Question
An electron in a cathode-ray tube is accelerated through a potential difference of 10 kV, then passes through the d = 1.6-cm-wide region of uniform magnetic field in the figure. What field strength will deflect the electron by ? = 14??
B= ___________
An electron in a cathode-ray tube is accelerated through a potential difference of 10 kV, then passes through the d = 1.6-cm-wide region of uniform magnetic field in the figure. What field strength will deflect the electron by ? = 14?? B= ___________Explanation / Answer
Here ,
V = 10 kV
let the speed of electron is v
0.5 * 9.1 *10^-31 * v^2 = 10 *10^3 * e
v = 5.934 *10^7 m/s
Now, for theta = 14 degree
Now, for d = 1.6 cm
2*pi*r * 14/360 = 1.6
r = 6.55 cm
Now, as r = mv/B*q
0.0655 = 9.1 *10^-31 * 5.934 *10^7/(B*e)
B = 5.151 *10^-4 T
the magnetic field strength is 5.151 *10^-4 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.