An electron enters a region of space containing a uniform 0.0000209 T magnetic f
ID: 1599495 • Letter: A
Question
An electron enters a region of space containing a uniform 0.0000209 T magnetic field. It's speed is 141 m/s and it enters perpendicularly to the field. Under these conditions, the electron undergoes circular motion. Find the radius r of the electron's path and the frequency f of the motion. R in m maomilan laarming An enters a of a uniform field. Its speed is 141 m/s and it enters perpendicularly to the field. Under these conditions, the electron undergoes circular motion. Find the radius rof the electron's path, and the frequency fof the motion. Number Number Hz o previous ® Give up s View Solution 0 Check Answer Next ExitExplanation / Answer
qvB = mv^2/r
r = mv/qB
r = 9.1*10^-31*141/1.6*10^-19*0.0000209
r = 38.37*10-6 m
w = qB/m
w = 2pif
f = qB/2pim = 5.85*10^5 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.