An electron and a proton are each placed at rest in an externaluniform electric
ID: 1662880 • Letter: A
Question
An electron and a proton are each placed at rest in an externaluniform electric field of 530 N/C.Calculate the speed of each particle after 47 ns.a) m/s (electron)
b) m/s (proton)
Explanation / Answer
Given , W = 530 N/C time = 47 ns = 47*10-9 s initial velocity , u = 0 m/s Now, E = F/q E = ma/q => a = qE / m Also, v = u + at ------eq of motion a)charge on electron,q = 1.6*10-19 C Mass of electron , m = 9.1 * 10-31 Kg acceleration of electron , a = 1.6*10-19*530 / 9.1* 10-31 = 93.186*1012ms-2 v = 0 + 93.186*1012 * 47*10-9 =4379.432 * 103 m/s b)charge on proton,q = 1.6*10-19 C Mass of proton , m = 1.67 * 10-27 Kg acceleration of electron , a = 1.6*10-19*530 /1.67 * 10-27 = 507.784*108ms-2 v = 0 + 507.784*108 * 47*10-9 =2386.5848 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.