An electromagnetic wave traveling in a vacuum is linearly polarized and sinusoid
ID: 1614578 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave traveling in a vacuum is linearly polarized and sinusoidal in form. The electromagnetic wave is traveling in the positive x direction. The wavelength of the wave is 5.10 mm. The magnetic field of the wave oscillates in the xz plane and has an amplitude of 8.60 µT. The magnitude of the electric field vector for this wave can be written as
E = Emax sin(kx t).
Find the following.
(a) the value of Emax
V/m
(b) the wave number k
m1
(c) the angular frequency
rad/s
(d) the plane in which the electric field oscillates
the xz planethe yz plane the xy plane
(e) the average Poynting vector (Express your answer in vector form.)
Explanation / Answer
Bmax = 8.6 uT
(a) Emax = Bmax*c
= 8.6*10^-6*3*10^8 = 2580 V/m
(b) lamda = 5.1 mm
k = 2pi/lamda
k = 2*3.14/0.0051
k = 1231.4 rad/m
(c) w/k = c
w = 3*10^8*1231.4
w = 3.7*10^11 rad/s
(d) in electromagneitc wave electric and magnetic ileds are perpendicular to each other.
yz plane
(e) Sav = 0.5eoE^2*c
sav = 0.5*8.85*10^-12*2580^2*3*10^8
sav = 8836.4 i W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.