Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A point charge q = +41.0 µC moves from A to B separated by a distance d = 0.178

ID: 2044300 • Letter: A

Question

A point charge q = +41.0 µC moves from A to B separated by a distance d = 0.178 m in the presence of an external electric field of magnitude 289 N/C directed toward the right as in the following figure.

A+-----------d-------------B+
q

(a) Find the electric force exerted on the charge.

magnitude ____________N

direction________

---Select--- 1.toward the right 2. toward the left3. The magnitude is zero.


(b) Find the work done by the electric force.
_____________J

(c) Find the change in the electric potential energy of the charge.
_____________J

(d) Find the potential difference between A and B.
VB - VA = V ______________

Explanation / Answer

Given that q = 41.0 x 10^-6 C distance d =0.178 m electric field E = 289 N/C

a) The electric force exerted on the charge is               F = Eq                  = (289 N/C)( 41.0 x 10^-6 C)                  =0.011849 N b) The work done by the electric force is          W = Fd               = (0.011849 N)(0.178 m)                = 2.109 x10^-3 J c) The change in the electric potential energy of the charge is               V = W/q                      = (2.109 x10^-3 J)/(41.0 x 10^-6 C)                      = 51.442 V Given that q = 41.0 x 10^-6 C distance d =0.178 m electric field E = 289 N/C

a) The electric force exerted on the charge is               F = Eq                  = (289 N/C)( 41.0 x 10^-6 C)                  =0.011849 N b) The work done by the electric force is          W = Fd               = (0.011849 N)(0.178 m)                = 2.109 x10^-3 J c) The change in the electric potential energy of the charge is               V = W/q                      = (2.109 x10^-3 J)/(41.0 x 10^-6 C)                      = 51.442 V c) The change in the electric potential energy of the charge is               V = W/q                      = (2.109 x10^-3 J)/(41.0 x 10^-6 C)                      = 51.442 V
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote