A point charge q 1 = +2.40 C is held stationary at the origin. A second point ch
ID: 1396709 • Letter: A
Question
A point charge q1 = +2.40 C is held stationary at the origin. A second point charge
q2 = -4.30 C moves from point a (x = 0.150 m, y =0) to point b (x = 0.250 m, y = 0.250 m).
What is the electric potential energy of the system when q1 is at the origin and q2 is in the original position?
What is the electric potential energy of the system when q1 is at the origin and q2 is in the final position?
How much work is done by the electric force on q2 to move it from the original position to the final position?
Explanation / Answer
given are
q1 = +2.40 C
q2 = -4.30 C
a (x = 0.150 m, y =0)
b (x = 0.250 m, y = 0.250 m).
What is the electric potential energy of the system when q1 is at the origin and q2 is in the original position?
Ua=kq1q2/x1
=9*10^9*2.4*10^-6*(-4.30*10^-6)/0.150
Ua=-0.6192J--answer to a
What is the electric potential energy of the system when q1 is at the origin and q2 is in the final position?
Ub=kq1q2/undrt(x^2+y^2)
=9*10^9*2.4*10^-6*(-4.30*10^-6)/undrt(0.25^2+0.25^2)
=-0.2627J--answer to b
How much work is done by the electric force on q2 to move it from the original position to the final position?
W=-(Ub-Ua)
=-(-0.2627-(0.6192))
W=-0.3565J--answer to c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.