Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bicycle wheel is 0.75 m in diameter. If the wheel makes 50 revolutions, what l

ID: 2039022 • Letter: A

Question

A bicycle wheel is 0.75 m in diameter. If the wheel makes 50 revolutions, what linear distance will it travel. 16. A spring with a spring constant of 200 N/m is compressed a distance of 5 cm. How much work is done by the compressive force? 17. 18. True/ False: In a rotating rigid body all the particles have the sample linear velocity. A circular hoop and a circular disk have the same mass and the same radius. They are simultaneously released to roll down an incline. Their final speeds show that a. hoop is faster 19. b. disk is faster c. speeds are the same 20. The restoring force for a simple pendulum is

Explanation / Answer

here,

16)

diameter , d = 0.75 m

radius ,r = d/2 = 0.375 m

the distance travelled , s = 50 * 2 * pi * r

s = 50 * 2 * pi * 0.375 m

s = 117.75 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote