A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has
ID: 1637572 • Letter: A
Question
A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has an initial velocity of 12.0 m/s and accelerates at the rate of 0.350 m/s2 for 7.00 s.
(a)What is his final velocity (in m/s)?
(b)The racer continues at this velocity to the finish line. If he was 300 m from the finish line when he started to accelerate, how much time (in s) did he save?
(c)One other racer was 5.00 m ahead when the winner started to accelerate, but he was unable to accelerate and traveled at 12.1 m/s until the finish line. How far ahead of him (in meters and in seconds) did the winner finish?
Explanation / Answer
(a) v = u+a*t
v = 12 + 0.350*7
= 14.45 m/s
(b) case 1: no acceleration
s = vt
300 =12 * t
t = 25 s
case 2 : with acceleration
v = 14.45 m/ sec
dstance covered = 12 * 7 + 1/2 * 0.350 * 7^2
= 92.575
remaining distance = 300 - 92.575 = 207.425
remaining time taken = 207.425 /14.45
= 14.355
total time in case 2 = 7 + 14.355 = 21.355
so time saved = 3.64 s
(c) time, t = d/v
here, d = 300 - 5 = 295 m
so , t = 295 / 12.1
t = 24.4 s
the winner racer wins from other racer with a time difference of
T = 24.4 - 21.355
T = 3.03 s
distance , d = 3.03 * 14.45
= 43.71 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.