A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has
ID: 2130054 • Letter: A
Question
A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has an initial
velocity of 11.5 m/s and accelerates at the rate of 0.500 m/s2 for 7.00 s.
(a) What is his final velocity?
(b) The racer continues at this velocity to the finish line. If he was 300 m from the finish
line when he started to accelerate, how much time did he save by accelerating?
(c) One other racer was 5.00 m ahead when the winner started to accelerate, but was
unable to accelerate and traveled 11.8 m/s until the finish line. How far ahead of him (in
meters and in seconds) did the winner finish?
Explanation / Answer
a) v = 11.5+ 0.5*7 = 15m/s
b)normally time taken = 300/11.5 = 20.086 secs
if accelerates time taken = t
v = sqrt(v^2) = sqrt(11.5^2 + 2*0.5*300) = 20.79 m/s
so t = 20.79-11.5/0.5 = 18.58 secs
so time saved = 20.086 - 18.58 = 1.5 secs
c)time taken for other guy = 295/11.8 = 25sec
so at the end of 18.58 secs he travels 18.58*11.8 = 219.244m
so he is 295 - 219.244 m behind winner = 75.76m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.