A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has
ID: 1954890 • Letter: A
Question
A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has an initialvelocity of 11.5 m/s and accelerates at the rate of 0.500 m/s2 for 7.00 s. The racer continues at this velocity to the finish line. He was 300 m from the finish line when he started to accelerate.
One other racer was 5.00 m ahead when the winner started to accelerate, but was unable to accelerate and traveled 11.8 m/s until the finish line. How far ahead of him (in meters and in seconds) did the winner finish?
Explanation / Answer
A) 10.5 + 0.600*7 = 14.7 m/s || B) dist traveled while accelerating: x = 10.5*7 + .5*0.6*7 = 88.2m || dist remaining = 300 - 88.2 = 211.8m || time after accelerating = 211.8/14.7 = 14.408s || Time saved = (300/10.5) - (14.408+7) = 7.163s || C) time difference = (295/10.9) - (7+14.408) = 5.656s || distance difference = 5.656*10.9 = 61.7m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.