5. A conductor wire consists of a circular loop of radius R = 10.0 cm and two st
ID: 2033572 • Letter: 5
Question
5. A conductor wire consists of a circular loop of radius R = 10.0 cm and two straight long sections as shown. The wire lies in the plane of the paper and carries a current I-40.0 A a) Find the magnetic field vector at the center of the loop b) We use another long straight wire that carries a current I. If we place this wire tangent to the loop on the opposite side of the first wire and parallel to it, what should be the value of I' and its direction, such that the magnetic filed at the center of the loop vanishes? c What is the force per unit length between the two straight wires?Explanation / Answer
5)
a) at the center of the loop,
Bnet = B_wire + B_loop
= mue*I/(2*pi*R) + mue*I/(2*R)
= 4*pi*10^-7*40/(2*pi*0.1) + 4*pi*10^-7*40/(2*0.1)
= 3.31*10^-4 T
b) B_newwire = B_wire + B_loop
mue*I'/(2*pi*R) = 3.31*10^-4
I' = 3.31*10^-4*2*pi*R/mue
= 3.31*10^-4*2*pi*0.1/(4*pi*10^-7)
= 165.5 A
c) Force unit length between the two wires, F/L = mue*I*I'/(2*pi*2*R)
= 4*pi*10^-7*40*165.5/(2*pi*2*0.1)
= 6.62*10^-3 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.