5. A conductive block in the shape of a rectangular solid has a cross-sectional
ID: 1769985 • Letter: 5
Question
5. A conductive block in the shape of a rectangular solid has a cross-sectional area of 12.0 em2 across its width, a front-to-rear length of 15.0 cm, and a resistance of 100 . The block's material contains 6.00 x1018 conduction electrons (be careful, this is not "n", although it will help you find "n"). A potential difference of V= 20 V is maintained between its front and rear faces. (A) What is the current in the block? (B) If the current density is uniform, what is its magnitude? What are (C) the drift speed of the conduction electrons and (D) the magnitude of the electric field in the block? What are (E) the Mean Free Time between collisions of the free electrons in the block, and the (F) sonductivity of the material? SHOW WORK on worksheet if you want any credit, Be sure to label what section the work is forExplanation / Answer
Here ,
Area , A = 12 cm^2
L = 15 cm
n = 6 * 10^18/(12 *10^-4 * 0.15) per m^3
A) current in the block = V/R
current in the block = 20/100
current in the block = 0.20 A
B)
current density = current/rea
current density = 0.20/(12 * 10^-4)
current density = 166.7 A/m^2
C)
drift speed = J/(n * e)
drift speed = 166.7/(1.602 *10^-19 * 6 * 10^18/(12 *10^-4 * 0.15))
drift speed = 0.0312 m/s
D)
electric field = V/L
electric field = 20/.15
electric field = 133.3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.