4) Cu friction and very stable car configurations, allows the curves to be taken
ID: 2030080 • Letter: 4
Question
4) Cu friction and very stable car configurations, allows the curves to be taken at very high speed. the curve has 200 meter in diameter and the curve is banked at 45.0, mass of car is 800 kg assuming the road is frictionless, calculate a) centripetal force of the car; b) centripetal acceleration of the car; c) the linear velocity of the car, d) angular velocity of the car, and e) how long (the time) for the car to travel one complete circle of the race course. rves on some race courses are very steeply banked. This banking, with the aid of tireExplanation / Answer
here,
radius , r = 200/2 = 100 m
theta = 45 degree
mass of car , m = 800 kg
normal reaction force , N = m * g /cos(theta)
Fnet = Fcentripital = N * sin(theta) = m * g * tan(theta)
a)
centripital force , F = m * g * tan(theta)
F = 800 * 9.81 * tan(45) N
F = 7848 N
b)
centripital accelration , ac = F /m
ac = 9.81 m/s^2
c)
the linear velocity of car , v = sqrt(r * g * tan(theta))
v = sqrt(100 * 9.81 * tan(45))
v = 31.3 m/s
d)
angular speed of the car , w = v/r
w = 0.31 rad/s
e)
the time taken , T = 2 * pi /w
T = 2 * pi/0.31 = 20.3 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.