4) An electron is released from rest from the upper plate of a capacitor. The di
ID: 1875950 • Letter: 4
Question
4) An electron is released from rest from the upper plate of a capacitor. The distance between the two plates is 7 cm. How fast will the electron be moving when it reaches to second plate. The electric potential difference between the two plates is V= 10 V (k = 8.99 × 109 N • m2/C2, e = 1.60 × 10-19 C, m electron = 9.11 × 10-31 kg, Show formulas, substitution, and calculation with units. Hint: You need to write the relation between Electric potential energy ( q V)and kinetic energy. ( K= ½ mv2 ).
Explanation / Answer
According to conservation of energy,
change in electric potential energy= change in kinetic energy
q*V=0.5*m*v2
v2=2qV/m = 2*1.6*10-19*10/ (9.11*10-31)
v=1.8741*106 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.