A proton with a velocity of 450 m/s in the +x direction enters a magnetic field
ID: 2029534 • Letter: A
Question
A proton with a velocity of 450 m/s in the +x direction enters a magnetic field of strength 95 mT that points in the +x direction. (Don't forget to draw the path.) Force Acceleration (10 Points) Two parallel wires are carrying current in the +x direction. Wire 1 is 5 cm long, and wire 2 is 20 cm long. The wires are 3 cm apart. On the diagram, draw the magnetic field that wire 2 produces near Wire 1. Calculate the force vector that Wire 1 feels due to this magnetic field. Note: I1-2 A, 12-4.5 A Wire I- 11 Wire 2 Force-Explanation / Answer
1st question:
The magnetic force is given by"
F = qvBsin(th) where th is the angle between v and B
Here, th = 0, so sinth = 0. Thus
F = 0N
So the acceleration is also zero, a = 0 m/s2
The proton will move unaltered, i.e. in the +x direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.