A proton traveling at 3.28km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.766
ID: 1325627 • Letter: A
Question
A proton traveling at 3.28km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.766T , traveling at an angle of 54.8o with the field lines (see the figure (Figure 1) ).
Part B
Find the magnitude of the force this magnetic field exerts on the proton.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the maximum and minimum forces you could achieve.
Answer the question in the order indicated. Separate your answers using comma.
SubmitMy AnswersGive Up
What would the answers to part (B) be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?
SubmitMy AnswersGive Up
F = { m N} A proton traveling at 3.28km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.766T , traveling at an angle of 54.8o with the field lines (see the figure (Figure 1) ). Part B Find the magnitude of the force this magnetic field exerts on the proton. Part C If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the maximum and minimum forces you could achieve. Answer the question in the order indicated. Separate your answers using comma. Part F What would the answers to part (B) be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?Explanation / Answer
Note that
F= q v B sin A
where
q = charge = 1.602E-19 C
v = 3280 m/s
B = 0.766 T
A = the angle between v and B = 55.0 deg
Thus,
F = 3.30E-16 N [ANSWER, PART B]
Note that
F= q v B sin A
The minimum force is when A = 0 ---> Fmin = 0 N.
The maximum force is when A = 90 ---> Fmax = 4.025E-16 N
[ANSWERS, PART C]
Since the magnitude of the force only depends on the absolute charge, then the answers for the magnitudes of the field will be the same,
PART B: still 3.30E-16 N
PRT C: Still 0 N and 4.015E-16 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.