A proton traveling at 3.60 km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.72
ID: 581258 • Letter: A
Question
A proton traveling at 3.60 km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.720 T , traveling at an angle of 55.0 with the field lines (see (Figure 1) ).
Part A: Find the magnitude of the force this magnetic field exerts on the proton.
Part B: If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the maximum force you could achieve.
Part C: If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the minimum force you could achieve.
Part D: What would the answer to Part B be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?
Explanation / Answer
A:
magnitude of the magnetic force:
F = Bvqsin@ = 0.72*3.6x10^3*1.6x10^-19*sin55 = 3.4e-16 N
B.
magnitude of the maximum force:
F = Bvqsin@ = 0.72*3.6x10^3*1.6x10^-19*sin90= 4.15e-16 N
C:
magnitude of the minimum force:
F = Bvqsin@ = Bvqsin0 = 0
D:
both electron and proton have a same charge, so the result in part B is not chnaged.
that is,
F = Bvqsin@ = 0.72*3.6x10^3*1.6x10^-19*sin90= 4.15e-16 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.