Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A baseball strikes the catcher\'s glove with a horizontal velocity of 40 m/s. Th

ID: 2029321 • Letter: A

Question

A baseball strikes the catcher's glove with a horizontal velocity of 40 m/s. The mass of the baseball is 0.15 kg. The displacement of the baseball due to the deformation of the catcher's glove and the movement of the catcher's hand is 0.08 m from the instant it first makes contact with the glove until it stops.

a) How much kinetic energy foes the baseball possess just before it strikes the glove?
I get 120J.
b) How much work does the catcher do on the baseball during the catch?
Not sure how to start!!!

c) Is the work done positive or negative?
Negative

d) What is the average impact force exerted by the glove on the baseball? Magnitude and direction.

Explanation / Answer

a) KE= 1/2*m*v2= 1/2*(0.15)(402)= 120 J

b) Since work is equal to the change in the and there is no change in height or strain energy, then U =E=KE = -120 J

c) The work is negative since energy is decreasing.

d) U=Fd

F=U/d

F= -120/-0.08 = 1500 N

Please rate!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote