A baseball pitcher pitches a fastball with a horizontal velocity of 40 m/s. The
ID: 2240084 • Letter: A
Question
A baseball pitcher pitches a fastball with a horizontal velocity of 40 m/s. The horizontal distance from the point of release to home plate is 17.5 m. The batter decides to swing the bat .30s after the ball has been released by the pitcher. The average angular velocity of the bat is 12 rad/s. The angular displacement of the bat from the batter's shoulder to hitting positions above the plate is between 1.5 and 1.8 rad.
a.) Will the bat be in a hitting position above the plate when the ball is above the plate? Assume the pitch is in the strike zone.
b.)Assume that the batter does hit the ball. If the bat's instantaneous linear velocity of the sweet spot at the instant of ball contact?
Explanation / Answer
time taken for ball to reach t1=17.5/40=0.437s
Time for strike t2=t1-0.3=0.137s
Angle=angulae velocity*t2=1.64 rad
As 1.64 lies in the range 1.5 to 1.8 rad
Hence,yes the bat will be in a hitting position
B) linear velocity is V=r*W=12*17.5=210 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.