A baseball is hit with an initial speed of 10m/s at an initialangle of 60 deg. F
ID: 1672526 • Letter: A
Question
A baseball is hit with an initial speed of 10m/s at an initialangle of 60 deg. Find the balls position, magnitude, and direction of itsvelocity, when t = 1 sec Find the horizontal distance from the starting point to thepoint where the ball hits the ground.Again, can someone please take me through this problem step bystep, with how to do it and what formulas to use.
Thank you Find the balls position, magnitude, and direction of itsvelocity, when t = 1 sec Find the horizontal distance from the starting point to thepoint where the ball hits the ground.
Again, can someone please take me through this problem step bystep, with how to do it and what formulas to use.
Thank you
Explanation / Answer
initial speed of the ball u = 10 m/s angle of projectile =60o horizontal distance from the starting point to the pointwhere the ball hits the ground. R = u2 sin 2 / g = 102 sin 120 / 9.8 = 8.83 m position of the ball at t = 1 s x = u (cos) . t = 10 ( cos60 ) 1 = 10 * ( 1/2) = 5 m velocity of the ball at t = 1 s v = u - gt = 10 - 9.8 = 0.2 m /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.