A bartender slides a beer mug at 1.8 m/s towards a customer at the end of a fric
ID: 2177899 • Letter: A
Question
A bartender slides a beer mug at 1.8 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.4 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar.(a) How far away from the end of the bar does the mug hit the floor?
. m
(b) What are the speed and direction of the mug at impact?
speed
.
Draw an arrow to represent the final velocity of the mug. What is the horizontal component of velocity? (It has not changed since it was sent sliding down the bar!) What is the vertical component? (It is the same as if the mug were dropped from rest!) m/s
direction
Explanation / Answer
The x component is constant = 1.8m/s The time to hit the floor comes from y = 1/2*g*t^2....t = sqrt(2*y/g) = sqrt(2*1.4/9.8) = 0.535s so vy = 0 - 9.8m/s^2*0.535s = -5.243m/s so speed = sqrt(1.8^2 + 5.243^2) = 5.5433m/s and ? = arctan(-5.5433/1.8) = -72.01o 72.01o below the horizontal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.