A baseball pitcher pitches a fastball with a horizontal velocity of 40 m/s. The
ID: 2137434 • Letter: A
Question
A baseball pitcher pitches a fastball with a horizontal velocity of 40 m/s. The horizontal distance from the point of release to home plate is 17.50 m. The batter decides to swing the bat 0.30 s after the ball has been released by the pitcher. The average angular velocity of the bat is 12 rad/s. The angular displacement of the bat from the batter's shoulder to hitting positions above the plate is between 1.5 and 1.8 rad.
How far will the ball travel if the bat is 1 m in length if the instaneous linear velocity of the bat is 37.5 m/s at the moment of impact?
Explanation / Answer
time taken by ball to reach bat = 17.5 / 40 = 0.4375 secs
time available for batter = 0.4375 - 0.3 = 0.1375
angle moved by bat = 0.1375 * 12 = 1.65 rad .
so the bat will be in a batting position
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.