A crate of mass 11.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 2027332 • Letter: A
Question
A crate of mass 11.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline, which makes an angle of 17.0° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 5.25 m.(a) How much work is done by gravity?
J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
J
(c) How much work is done by the 100 N force?
J
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
J
(e) What is the speed of the crate after being pulled 5.25 m?
m/s
Explanation / Answer
Mass m = 11.5 kg Initial speed u = 0 Pulling force F = 100 N Angle = 17 degrees The coefficient of kinetic friction = 0.400 Pulling distance S = 5.25 m (a) Work is done by gravity w = -mg sin x S = -568.83 J (b) Mechanical energy is lost due to friction = -mg cos x S w' = -65.12 J Here negative sign indicates loss (c)Work is done by the 100 N force w " = F S = 525 J(d)The change in kinetic energy of the crate K = Net work done = w + w' + w" = -108.95 J
(e) The speed of the crate after being pulled 5.25 m is v = ? From work energy theorem , K = ( 1/ 2) m[u 2 - v 2 ] 2K / m= u 2 - v 2 -18.94 = -v 2 v = 4.35 m / s
m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.