A crate of mass 11.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 2027254 • Letter: A
Question
A crate of mass 11.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline, which makes an angle of 16.0° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 4.30 m.(a) How much work is done by gravity?
J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
J
(c) How much work is done by the 100 N force?
J
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
J
(e) What is the speed of the crate after being pulled 4.30 m?
m/s
Explanation / Answer
( a )
W grav = - mgh
W grav = - mg * 4.3 sin 16 ;
W grav = - 11.5 * 9.8 * 4.3 sin 16 ;
W grav = -133.576 J <--------------ans
( b )
N = mg sin 16 ;
N = 11.5 * 9.8 * sin 16
N = 31.064 N ;
f = N ;
f = 0.4 * 31.064 = 12.4257 ,
E lost due to friction = 12.4257 * 4.3 = 53.4306 J ; <-----------ans
( c )
W = 100 * 4.3 = 430 J <------------ans
( d )
Work energy theorem ;
K = Wnet
K = W grav + W friction + W ( by 100N )
K = -133.576 + -53.4306 + 430
K = 242.9934 J ; <--------------ans
( e )
K = 242.9934 ;
m/2 [ v2^2 - v1^2 ] = 242.9934 ;
0.5 * 11.5 * ( v2^2 - 1.5^2 ) = 242.9934 ;
v2 = 6.671 m /s <---------ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.