A crate is pulled up a rough incline. The pulling force is parallel to the incli
ID: 1909233 • Letter: A
Question
A crate is pulled up a rough incline. The pulling force is parallel to the incline. The crate is pulled a distance of 7.51m.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2.
Given:
d = 6.77m
theta = 18.2
m = 9.36 kg
g = 9.8
coefficient of friction = .352
v = 1.45 m/s
1. What is the magnitude of the work done by the gravitational force?
2. Is the work done by the gravitational field zero, positive, or negative?
3. How much work is done by the 126 N force?
4. What is the change in kinetic energy of the crate?
5. What is the speed of the crate after it is pulled 7.51 m?
Explanation / Answer
Hi, there must be a figure with this...As we don't know what is d, v in the question.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.