A high wire artist is going to walk across a steel wire that has a diameter of 1
ID: 2017926 • Letter: A
Question
A high wire artist is going to walk across a steel wire that has a diameter of 1.3 cm and a length of 33 m. Before stepping on the wire, the person touches it and notices that it takes 1.4 s for a pulse to travel the length of the wire and return.(a) What is the speed of the pulse?
m/s
(b) What is the mass of the wire?
kg
(c) What is the tension in the cable?
N
(d) If the tension in the cable were to increase by a factor of 2.00 and no other changes were made, by what factor will the speed of the pulse change?
Explanation / Answer
a)distanec travelled d = 66 m time taken t = 1.4 sec v = 66 / 1.4 = 47.14 m/s
(b) The wire is in cylindrical so volume of wire v = r2l = (3.14)(0.0065 m)2(33m) = 0.0043 m3 density of steel = 7900 kg / m3
Mass of wire = density * volume = (7900 kg / m3)(0.0043 m3)
= 34.58 kg
c) v2 = T / (m/L)
T = v2 . (m / L) = ( 47.14 m/s)2(34.58 kg / 33m) = 2328 N
(d) The speed increased in factor = sqrt (2) = 1.414
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.