A high diver of mass 55.0 kg steps off a board 10.0 m above the water and falls
ID: 2309711 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
A man weights 82 kg (force) therefore his mass is 82/9.81 kg, where g = 9.81 m/s^2 is gravitational constant.
a. at rest the scale shows man's weight 82 kg.
b. Elevator accelerates with constant acceleration a = 1.2/.73 m/s^2 and man's acceleration force ma adds to the gravitational force. Therefore scale will show: mg + ma = 82*(1 + a/g) = 95.75 kg.
c. There is no additional acceleration therefore scale show only gravitational weight 82 kg.
d. Elevator undergoes uniform deceleration a = 1.2/1.7 m/s^2 that subtracts from the gravitational force. Therefore the scale will show mg - ma = 82*(1 - a/g) = 76.09 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.