Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air

ID: 2106559 • Letter: A

Question

A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 4.5 m. The total mass of the empty balloon and basket is mb = 123 kg and the total volume is Vb = 0.067 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 74 kg and volume Vp = 0.076 m3.

1)

2)What is the magnitude of the force of gravity on the entire system (but with no people)? Include the mass of the balloon, basket, and helium.

3)

4)

5)

6)

Explanation / Answer

dsw mei jj


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote