A high wire artist is going to walk across a steel wire that has a diameter of 2
ID: 2017448 • Letter: A
Question
A high wire artist is going to walk across a steel wire that has a diameter of 2.0 cm and a length of 32 m. Before stepping on the wire, the person touches it and notices that it takes 1.7 s for a pulse to travel the length of the wire and return.(a) What is the speed of the pulse? (m/s)
(b) What is the mass of the wire? (kg)
(c) What is the tension in the cable?(N)
(d) If the tension in the cable were to increase by a factor of 2.00 and no other changes were made, by what factor will the speed of the pulse change?
Explanation / Answer
(a) Time (t) taken to travel along the length of the wire = (1.7 s)/2 = 0.85 s Distance (S) traveled by the pulse = 32 m Then speed (v) of the pulse is v = S / t = (32 m) / (0.85 s) = 37.65 m/s (b) Mass (m) of the wire is calculated as m = (density)(volume) = V = (7850 kg/m3)()(0.01 m)2(32 m) = 78.9 kg (c) Linear mass density () of steel wire is = m / L = (78.9 kg) / (32 m) = 2.47 kg/m Then tension (T) in the string is T = v2 = (37.65 m/s)2(2.47 kg/m) = 3495.8 N (d) If tension (T) is increased by 2 times, then speed (v) is increased by 2 times. (d) If tension (T) is increased by 2 times, then speed (v) is increased by 2 times.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.