A circuit contains two resistors (10 Ohm & 20 Ohm) and two capacitors (12 microf
ID: 2012445 • Letter: A
Question
A circuit contains two resistors (10 Ohm & 20 Ohm) and two capacitors (12 microfarads & 6 microfarads) connected to a 6 V battery, as shown in the diagram above. The circuit has been connected for a long time.
a) calculate the total capacitance of the circuit
b) calculate the current in the 10 Ohm resistor
c) calculate potential difference between points A and B
d) calculate the charge stored on one plate of the 6 microfarads capacitor
e) the wire is cut at point P. Will the potential difference betwwen points A and B increase, decrease, or stay the same? explain
Explanation / Answer
Given Data : Resistances R1 = 10 R2 = 20 Capacitances : C1 = 12 F = 12*10^-6 F C2 = 6 F = 6*10^-6 F Battery emf E = 6 V (a) Capacitors are in series, so the total capacitance of the circuit C = (C1C2)/(C1 + C2) = (12 F * 6 F)/(12 F + 6 F) = 4 F = 4*10^-6 F (b) Total resistance of the circuit R = R1 + R2 = 10 + 20 = 30 Current in the 10 resistor, I = E/R = 6 V/30 = 0.2 A (c) Potential drop between the points A and B, V = E - IR1 = 6 V - (0.2 A * 10 ) = 6 V - 2 V = 4 V (d) Charge on 6 F capacitor, q = CV = ( 4 F )(4 V) = 16 F (e) If you cut the wire at point p then also potential difference between A and B will be same, because capacitors are in parallel with the resistorRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.