A circuit consists of a 1.5 V battery, a 52-ohm resistor, and a 2.0 farad capaci
ID: 1509001 • Letter: A
Question
A circuit consists of a 1.5 V battery, a 52-ohm resistor, and a 2.0 farad capacitor in series. The internal resistance of the battery is negligible, as is the resistance of any wires in the circuit.
A) When the charge on the capacitor is 1.34 C, what is the potential di erence from one plate to the other in the capacitor?
B) When the charge on the capacitor is 1.34 C, what is the current through the resistor?
C) The distance between capacitor plates is 0.1 mm. When the charge on the capacitor is 1.34 C, what is the magnitude of the electric eld in-between the capacitor plates?
Explanation / Answer
A) q=CV
1.34 = 2*V
V =0.67V
B) 1.5-0.67 = 0.83V
I = 0.83/52 = 0.01596A
C) E = V/d = 0.67/(0.1*10^-3) =6700 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.