A 100g mass of cookie dough hits INELASTICALLY with a 300g mass of cookie dough
ID: 2011524 • Letter: A
Question
A 100g mass of cookie dough hits INELASTICALLY with a 300g mass of cookie dough and they stick. The 100 g mass was moving to the right at 40 m/s and the 300g mass was moving to the left at 5 m/s.A) What is the final velocity of the massive cookie dough ball? What fraction of energy is lost because of the collision?
B) The combined cookie dough ball approaches a spring with a spring constant of 4000 N/m. How much is the spring compressed when the cookie dough ball comes to a stop?
C) The combined cookie dough ball approaches an inclined plane of 30 degrees. It moves up the plane without friction. How far up the hill does it go before it comes to a stop? (Looking for the distance from the beginning of the slope to the point when it comes to a stop.)
D) The combined cookie dough ball approaches a flat surface that has a coefficient of kinetic friction of 0.1. How far does it go before it comes to a stop?
E) If the same two masses of cookie dough (now they're frozen though) hit INELASTICALLY, what is the final velocity of the massive cookie dough ball? What fraction of energy is lost because of the collision?
Explanation / Answer
Given that the mass of the cookie is m1 = 100 g = 0.1 kg m2 = 300 g = 0.3 kg Initial velcoity of the mass m1 is u1 = 40 m/s Initial velcoity of the mass m2 is u2 = - 5.0 m/s ------------------------------------------------------------------------------ (a) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 + m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) = 6.25 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 0.906 = 90.6 % (b)From conservation of energy (1/2) kx2 = (1/2))(m1 + m2)v2 kx2 = (m1 + m2)v2 x2 = (m1 + m2)v2 / k x = (m1 + m2)v2 / k x = 0.0625 m = 6.25 cm (c) Let L be the horizotnal distance traveled by the combined mass on the inclined plane Then the vertical height reached by the combined mass is h = L sin From conservation of energy (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gh (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% Given that the mass of the cookie is m1 = 100 g = 0.1 kg m2 = 300 g = 0.3 kg Initial velcoity of the mass m1 is u1 = 40 m/s Initial velcoity of the mass m2 is u2 = - 5.0 m/s ------------------------------------------------------------------------------ (a) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 + m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) = 6.25 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 0.906 = 90.6 % (b)From conservation of energy (1/2) kx2 = (1/2))(m1 + m2)v2 kx2 = (m1 + m2)v2 x2 = (m1 + m2)v2 / k x = (m1 + m2)v2 / k x = 0.0625 m = 6.25 cm (c) Let L be the horizotnal distance traveled by the combined mass on the inclined plane Then the vertical height reached by the combined mass is h = L sin From conservation of energy (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gh (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% Initial velcoity of the mass m2 is u2 = - 5.0 m/s ------------------------------------------------------------------------------ (a) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 + m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) = 6.25 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 0.906 = 90.6 % (b)From conservation of energy (1/2) kx2 = (1/2))(m1 + m2)v2 kx2 = (m1 + m2)v2 x2 = (m1 + m2)v2 / k x = (m1 + m2)v2 / k x = 0.0625 m = 6.25 cm (c) Let L be the horizotnal distance traveled by the combined mass on the inclined plane Then the vertical height reached by the combined mass is h = L sin From conservation of energy (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gh (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% kx2 = (m1 + m2)v2 x2 = (m1 + m2)v2 / k x = (m1 + m2)v2 / k x = 0.0625 m = 6.25 cm (c) Let L be the horizotnal distance traveled by the combined mass on the inclined plane Then the vertical height reached by the combined mass is h = L sin From conservation of energy (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gh (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% x2 = (m1 + m2)v2 / k x = (m1 + m2)v2 / k x = 0.0625 m = 6.25 cm (c) Let L be the horizotnal distance traveled by the combined mass on the inclined plane Then the vertical height reached by the combined mass is h = L sin From conservation of energy (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gh (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% (1/2)(m1 + m2)v2 =( m1 + m2)gLsin v2 =2gLsin L = v2 /2gsin Then we get L = 3.985 m (d) if the combined mass traveling in the rough plane, acceleration of the masses is a = - g From equation of motion vf2 - v2 = 2as 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% 0 - v2 = 2(-g)s s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% s = v2 / 2g = 19.93 m (E) Since the collision in inelastic the two cookies are moves with common velcotiy after collision From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2% From conservation of momentum m1*u1 - m2*u2 = (m1 + m2)v v = (m1*u1 - m2*u2 ) / (m1 + m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) v = (u1 - u2 ) / 2 (Since m1 = m2) = 17.5 m/s The fractional loss in kinetic energy is = 1 - (1/2)(m1 + m2)v2 / [ (1/2)m1*u12 + (1/2)m2*u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 1 - v2 / [ (1/2)u12 + (1/2)u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 1 - 2v2 / [ u12 + u22 ] = 95.2%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.