A 1000- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the or
ID: 1469006 • Letter: A
Question
A 1000- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 25.0 km/h in a direction of 35 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 28 km/h at -50 o with respect to the positive x axis.
What was the initial speed of the lighter car (in km/h)?
What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
Explanation / Answer
Resolving into components after collision
X comp of momentum of 1500 kg is final Pf along x = mVx cos theta
P1xf = 1500 * 28 * cos (-50) = 26997.07 kg km/hr
X comp of 1000 kg car
P2xf = 1000* 25 * cos 35 = 20478.8 K km/hr
total x comp = 26997.07 + 20478.8 = 47475.87 Kg km/hr
Y comp of 1500 kg is P1yf = 1500 * 28 * sin (-50) = -32173.866 Kgkm/hr
Y comp of 1000 kg is P2yf = 1000 * 25 * sin 35 = 14339.41 Kg km/hr
total Y compt = -32173.866 + 14339.41 = -17834.456 kg km/hr
magnitude of momentum P^2 = Px^2 = Py^2
P^2 = 47475.87 ^2 + (-17834.45)^2
P = 50715.14 kg km/hr
Intial speed = 50715.14/-00
Vx = 50.75 kmph
------------------------------
tan theta = Py/Px
tan theta = -17834.456/47475.87
theta = -20.58 deg
or as measured from counter clock wise from x axis
= 360- 20.58
= 339.41 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.