A 1000-kg car is driving toward the north along a straight horizontal road at a
ID: 2140422 • Letter: A
Question
A 1000-kg car is driving toward the north along a straight horizontal road at a speed of 20.0 m/s. The driver applies the brakes and the car comes to a rest uniformly in a distance of 170 m. What are the magnitude and direction of the net force applied to the car to bring it to rest? A 1000-kg car is driving toward the north along a straight horizontal road at a speed of 20.0 m/s. The driver applies the brakes and the car comes to a rest uniformly in a distance of 170 m. What are the magnitude and direction of the net force applied to the car to bring it to rest?Explanation / Answer
a=v^2-u^2/2s
=0-400/340
=-20/17 m/s^2(- indicates deceleration)
F=ma
=-1000x20/17
=-1176.47 N
Direction will be opposite to the direction of motion(SOUTH)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.