A 100.0 mL solution containing 0.9359 g of maleic acid (MW = 116.072 g/mol) is t
ID: 497363 • Letter: A
Question
A 100.0 mL solution containing 0.9359 g of maleic acid (MW = 116.072 g/mol) is titrated with 0.2880 M KOH. Calculate the pH of the solution after the addition of 56.00 mL of the KOH solution. Maleic acid has pK_a values of 1.92 and 6.27. At this pH, calculate the concentration of each form of maleic acid in the solution at equilibrium. The three forms of maleic acid are abbreviated H_2M, HM^-, and M^2", which represent the fully protonated, intermediate, and fully deprotonated forms, respectively. [M^2-] = [HM^-] = [H_2M] =Explanation / Answer
maleic acid concentration = 0.9359 g/116.072 g/mol x 0.1 L
= 0.0806 M
Titrated with 56 ml of 0.2880 M KOH
moles of KOH = 0.2880 M x 56 ml = 16.128 mmol
moles of maleic acid = 0.081 M x 100 ml = 8.06 mmol
So we would have,
[HM-] = 0.008 mmol/156 ml = 5.13 x 10^-5 M
[M^2-] = 8.06 mmol/156 ml = 0.052 M
pH = pKa2 + log(base/acid)
= 6.27 + log(0.052/5.13 x 10^-5)
= 9.27
At this pH concentration of,
[H2M] = 8.32 x 10^-13 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.