A thin rod (length = 1.589 m) is oriented vertically, with its bottom end attach
ID: 2010382 • Letter: A
Question
A thin rod (length = 1.589 m) is oriented vertically, with its bottom end attached to the floor by means of a frictionless hinge. The mass of the rod may be ignored, compared to the mass of an object fixed to the top of the rod. The rod, starting from rest, tips over and rotates downward.(a) What is the angular speed of the rod just before it strikes the floor? (Hint: Consider using the principle of conservation of mechanical energy.)
1 rad/s
(b) What is the magnitude of the angular acceleration of the rod just before it strikes the floor?
2 rad/s2
Read the eBook
Explanation / Answer
L = 1.589 m, m = mass of the object
a) find angular speed
initial energy = mgL
final energy = mv2/2
mgL = mv2/2, so v = (2gL)
= v/L = (2g/L) = 3.51 rad/s
b) fing angular acceleration
net torque = mgL = I*, where moment of inertia I = mL2
= g/L = 6.17 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.