The drawing shows light incident on a polarizer whose transmission axis is paral
ID: 2009510 • Letter: T
Question
The drawing shows light incident on a polarizer whose transmission axis is parallel to the z axis. The polarizer is rotated clockwise through an angle . The average intensity of the incident light is 8.5 W/m2. Determine the average intensity of the transmitted light for each of the six cases.
Intensity of Transmitted Light Intensity of Transmitted Light Incident Light = 0° = 35° Unpolarized ---Select--- W W/m^2 N J/m3 J ---Select--- W/m^2 J/m3 W J N Polarized parallel to z axis ---Select--- W N J W/m^2 J/m3 ---Select--- W/m^2 J W N J/m3 Polarized parallel to y axis ---Select--- N J W/m^2 W J/m3 ---Select--- W/m^2 J N W J/m3
Explanation / Answer
The intensity of the incident ligth I0 = 8.5 W/m^2 Here the trasmission axis is parallel to the z-axis When an unpolarized ligth passing through polarizer then the transmitted light intensity is should be half of the incident light what ever the angle ie., = 0deg or 35deg it may incident therefore the intensity of the transmitted light I = 8.5/2 = 4.25 W/m^2 (b) Polarized parallel to the z-axis When the ligth incident parallel to z-axis =0 then the transmitted ligth intensity I = I0cos^2 = 8.5 W/m^2 (c) When the ligth is incident parallel to the y-axis then the angle between them = 90 therefore the intensity of the transmitted ligth I = I0 cos^2 = 0 when the angle = 35 deg then the angle between them is 90-35 = 55 deg therefore the intensity of the transmitted ligth I = I0 cos^2 therefore the intensity of the transmitted ligth I = I0 cos^2 = (8.5)cos^2(55) = 2.8 W/m^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.