The drawing shows light incident on a polarizer whose transmission axis is paral
ID: 1374952 • Letter: T
Question
The drawing shows light incident on a polarizer whose transmission axis is parallel to the z axis. The polarizer is rotated clockwise through an angle ?. The average intensity of the incident light is 8.7 W/m2. Determine the average intensity of the transmitted light for each of the six cases.
Intensity of Transmitted Light Intensity of Transmitted Light Incident Light ? = 0? ? = 35? Unpolarized - - Polarized parallel to z axis - - Polarized parallel to y axis - -The drawing shows light incident on a polarizer whose transmission axis is parallel to the z axis. The polarizer is rotated clockwise through an angle ?. The average intensity of the incident light is 8.7 W/m2. Determine the average intensity of the transmitted light for each of the six cases.
Explanation / Answer
a) unpolorised
no change
a=0 = 8.7 W/m^2
a=35 = 8.7 W/m^2
b)Polarized parallel to z axis
a=0 = 8.7*cos^2(0) = 8.7 W/m^2
a=35 =8.7*cos^2(35) = 5.84 W/m^2
c)Polarized parallel to y axis
a=0 = 8.7*sin^2(0) = 0
a=35 = 8.7*sin^2(35) = 2.86 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.