The drawing shows a wire composed of three segments, AB, BC, and CD. There is a
ID: 2144653 • Letter: T
Question
The drawing shows a wire composed of three segments, AB, BC, and CD. There is a current of I = 2.4 A in the wire. There is also a magnetic field B (magnitude = 0.24 T) that is the same everywhere and points in the direction of +z axis. The lengths of the wire segments are LAB = 1.3 m, LBC = 0.6 m, and LCD = 0.6 m. Find the magnitude of the force that acts on each segment.
The drawing shows a wire composed of three segments, AB, BC, and CD. There is a current of I = 2.4 A in the wire. There is also a magnetic field B (magnitude = 0.24 T) that is the same everywhere and points in the direction of +z axis. The lengths of the wire segments are LAB = 1.3 m, LBC = 0.6 m, and LCD = 0.6 m. Find the magnitude of the force that acts on each segment.Explanation / Answer
F=B*i*L* sin(?)....
F_AB=B*i*L* sin(90)=0.24*2.4*1.3=0.7488N since AB is XY plane the angle?=90
F_BC=B*i*L* sin(90)=0.24*2.4*0.6=0.3456 N BC is along Y axis..the angle is 90degrees
F_CD=B*i*L* sin(0)=0 N....both L and B are same direction...angle=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.